April 2010

Wat doet de Studentenraad?
- We hebben de begroting van de Faculteit doorgespit, aan de hand hiervan hebben wij de Decaan vragen en een advies voorgelegd, verder zijn wij nog aan het uitzoeken in hoeverre de ambities van de Faculteit terug komen in de begroting van de komende jaren.
- We zijn met de Decaan overeen gekomen dat het voor studenten mogelijk moet blijven méér dan 30 ECTS per semester te volgen, echter dien je als student wel eerst even advies (vrijblijvend) te vragen bij je studieadviseur. Loop je tegen problemen aan (of ben je geweigerd) bij de inschrijving, neem dan contact met ons op!
- We zijn bezig met het vormen van een visie over het Schakelonderwijs aan de UvA. Een deel van de studenten aan de UvA die ‘schakelen’ eerst van een al dan niet verwante Bachelor vanuit het HBO of WO naar een Master bij ons aan de UvA. Hier zal een grote verandering in plaatsvinden, zowel qua curriculum als qua financiering, waarschijnlijk vanaf studiejaar 2011-2012.
- We komen met een advies over de mogelijkheid naast je reguliere vakken ook voor een vak Academic English in te kunnen schrijven om interesseerde studenten de mogelijkheid te bieden hun Engelse taalvaardigheid te verbeteren maar ook om de wens van studenten & universiteit, internationaliseren en excelleren, waar te kunnen maken. Engels op academisch niveau is nog geen sinecure en er valt nog een wereld te winnen.
- We houden ons druk bezig met de problemen rond de practicumzalen in REC-G waar onvoldoende mogelijkheid is te werken op computers met software die noodzakelijk is voor Sociaal Geografen en Planologen. Onze Decaan heeft toegezegd hier naar te zullen kijken en wij zien ontwikkeling met belangstelling tegemoet!
- Er is door ons een advies uitgebracht over intensivering van de Studiebegeleiding, waarbij ook met name aandacht is besteed aan eerstejaarsgesprekken, voldoende capaciteit en tijd voor de studiebegeleiding en het waarborgen van de privacy van studenten.
- De Centrale Studentenraad organiseert samen met oa de Folia en de KNAW een Essaywedstrijd met als thema: De ideale student. Doe mee en onderscheid je van je medestudenten, klik hier voor meer informatie.
- Momenteel bekijken we per opleiding de Onderwijs- & Examenregelingen waarin de rechten en plichten van de student worden opgenoemd. Elk jaar mogen wij de UvA hier over adviseren en hebben we de verantwoordelijkheid ze te mogen goedkeuren, in het verlengde hiervan hebben wij Ken-je-Rechten posters opgehangen. Mochten je als student ergens tegenaan lopen op dit moment, e-mail ons even, wij behandelen alle vragen snel en vertrouwelijk.
- Er is een vacature is voor een studentlid bij het Centraal Stembureau tijdens de studentenraadsverkiezingen. Uiteraard mag het niet iemand zijn die nu in een Raad of in de CSR zit zijn, heb je interesse dan kan je ons een mailtje sturen!
Studentenraadsverkiezingen!
De Studentenraadsverkiezingen komen er weer aan, ze zullen dit jaar plaatsvinden van 3 tot 7 mei. Voor onze faculteit zullen twee partijen vragen om jouw stem, Uvasociaal en Kies mei. Wij willen alle studenten dan ook graag van harte oproepen te gaan stemmen in deze korte week, dit is van groot belang want: hoe meer studenten stemmen des te groter het mandaat is voor de raden om het studentenbelang in deze hectische onderwijstijden te verdedigen! Voor meer informatie willen we alle studenten uitnodigen te kijken naar de website die hier speciaal voor ontwikkeld is!
Verder zijn we gestart met een Ken je Rechten campagne, te herkennen aan de kleurrijke ipod posters. Als student heb je te maken met veel verschillende regels en rechten. Hier hebben we een selectie geplaatst van een paar rechten (deze gelden voor alle onderstaande opleidingen) waar we alle fmg-studenten graag van op de hoogte brengen en hen ook willen prikkelen eens te kijken naar de Onderwijs- en Examenregeling:
- Je hebt recht op inzage van door jou gemaakte tentamens plus een kopie van het tentamen en je antwoorden (Artikel 5.9 lid 1 van de Onderwijs- & Examenregeling ASW)
- Je hebt recht op een cijfer voor alle door jou gemaakte tentamens binnen 20 werkdagen na toetsdatum (Artikel 5.6 lid 1 van de Onderwijs- & Examenregeling Communicatie)
- Je hebt recht op de mogelijkheid om keuzevakken van 30 EC “op te sparen” ten behoeve van een semester in het buitenland (Artikel 3.5 lid B sub 1 van de Onderwijs- & Examenregeling Antropologie)
- Je hebt recht op inzicht in de nakijkcriteria van je tentamen tijdens de inzage van je tentamen (Artikel 5.10 lid 2 van de Onderwijs- & Examenregeling Onderwijskunde)
- Je hebt recht op 10 werkdagen tussen de dag van de bekendmaking van je cijfer en de dag dat je deze kan herkansen (Artikel 5.7 lid 2 van de Onderwijs- & Examenregeling Pedagogiek)
- Je hebt recht op de mogelijkheid elk tentamen te herkansen, bij overmacht kan je je richten tot de examencommissie (Artikel 5.3 lid 1 van de Onderwijs- & Examenregeling Politicologie)
- Je hebt recht op de mogelijkheid je in te schrijven voor méér dan 30EC per semester na advies van de studieadviseur (Artikel 4.1 lid 3 van de Onderwijs- & Examenregeling Psychologie)
- Je hebt recht op de mogelijkheid deel te nemen aan een honours traject en de mogelijkheid op een diploma cum laude (Art. 3.10 lid 1 en 5.13 lid 3 van de Onderwijs- & Examenregeling GPIO)
- Je hebt recht op werkgroepen die niet groter zijn dan 25 studenten & een cursushandleiding die op de 1elesdag online is (Artikel 4.5 lid 4 van de Onderwijs- & Examenregeling Sociologie)
Internet Sociologie aan de UvA
Internet dringt steeds verder door in de poriën van ons persoonlijke en publieke bestaan. Zelfs onze faculteit heeft een eigen Twitter account: Twitter.com/FMG_UvA. Individuen, organisaties en de samenleving als geheel zijn hier sterk afhankelijk van geworden. Hoe heeft het internet de grondslagen van onze cultuur veranderd: onze manier van schrijven en van lezen, en onze manier van denken en leren? Wat zijn de gevolgen van het feit dat mensen op het internet anoniem of pseudoniem met elkaar interacteren? Kan het wegvallen van mechanismen van lokale sociale controle worden gecompenseerd door mechanismen van virtuele sociale controle en door virtuele socialisatie? Deze verdiepingsmodule specialisatie binnen Cultuur Sociologie is gestart door Albert Benschop, die zich al geruime tijd bezig houd met de sociologische eigenaardigheden van het internet en de wijze waarop deze kunnen worden onderzocht. Dit getuigt ook zijn omvangrijk openbaar online archief SocioSite (www.sociosite.net) wat als enorm digitaal sociologisch naslagwerk voor publicaties en inzichten uit dit vakgebied dienst doet.
We schrijven op het internet (hypertekstueel) en we lezen van het internet (non-lineair). We werken via internet (telewerk) en we organiseren onderwijsprocessen in elektronische leeromgevingen zoals Blackboard. We bestellen onze muziek, boeken en reisjes via internet, en we regelen al ons financiële transacties online. Op internet gaan we nieuwe sociale relaties met elkaar aan en onderhouden we onze vriendenkring via friends-of-friends-systemen zoals Facebook en Hyves. Online worden er heel eigensoortige virtuele gemeenschappen, netwerken en organisaties opgebouwd voor de meest uiteenlopende doelstellingen. Sociale bewegingen en politieke organisaties hebben al lang ontdekt dat zij via het internet in staat zijn om hun achterban beter en sneller te informeren en te mobiliseren. Extremistische groeperingen van diverse pluimage kunnen anoniem op het internet opereren om hun propaganda te verspreiden, zieltjes te winnen en acties te coördineren. Hierdoor wordt ook een bres geschoten in de kernstructuur van het industriële kapitalisme. De tijd-ruimtelijke samenballing van lokaal verspreide arbeidskrachten in een fabriek/kantoor vormde lange tijd de grondslag van een samenleving die werd gekenmerkt door een scherpe scheiding tussen werken en wonen, tussen stad en platteland en tussen mannenwerk en vrouwenwerk
Internet is niet alleen een machtig medium voor informatieuitwisseling en communicatie, maar heeft zich steeds verder ontwikkeld tot een geheel eigensoortig sociologisch object: een nieuwe virtuele wereld met bijzondere sociale configuraties en processen. In die nieuwe wereld van het ‘hiernaastmaals’ leiden we als het ware een tweede leven. Internetsociologie bestudeert het sociaal handelen van mensen die online met elkaar interacteren en tracht daarvan de structurele en procesmatige eigenaardigheden in kaart te brengen en sociologisch te duiden. In de verdiepingsmodule worden de contouren van de internetsociologie behandeld vanuit de centrale vraagstelling: in welke opzichten opereert internet als medium van sociaal-culturele transformaties? Heb je interesse of zou je dit onderwerp voor je (bachelor) scriptie willen gebruikten, kijk eens op de SocioSite.
Visuele Antropologie aan de UvA
Het vakgebied Visuele Antropologie wordt weer nieuw leven ingeblazen aan de Universiteit van Amsterdam. In het tweede semester is een pilot Videotraining gestart naast de reeds bestaande themamodule Visuele Antropologie. Initiatiefnemer dr. John Kleinen (afdeling Sociologie en Antropologie): ‘We leven in een mediademocratie waarin het bestuderen en kritisch bekijken van beelden steeds belangrijker wordt.’
In de jaren tachtig leek aan de Universiteit van Amsterdam een afdeling Visuele antropologie te ontstaan. Wetenschappers als John Kleinen hielden zich nadrukkelijk bezig met fotografie en Aziatische film. Op deze manier ontstonden grote collecties met beeldmateriaal, waaronder die van het Asia Cinema Center. ‘Het grootste probleem was, dat we het maken van video’s niet goed konden aanbieden aan studenten‘, vertelt Kleinen, ‘aangezien dat enorm duur was én omdat het monteren erg complex was en veel tijd kostte. Mijn collega Rob Boonzaijer-Flaes deed video en ik bood fotografie aan.’ Vroeger werd beeld als representatie van data niet serieus genomen, mede omdat je film en foto’s kunt manipuleren. Echter met schrijven manipuleer je net zo goed, je laat dingen weg, schrijft zaken op een bepaalde manier op, kortom: je maakt keuzes, vooral in de sociale wetenschappen. Inmiddels is het tij gekeerd; studenten van nu zijn heel beeldgericht. In 2005 wijdde de KNAW zelfs een symposium aan de betrouwbaarheid van het beeld. Daarnaast heeft de techniek een enorme sprong gemaakt: de camera’s zijn kleiner en handzamer geworden en monteren is eenvoudiger geworden door de komst van de digitale mogelijkheden en montagesoftware.
Op 19 maart begon een praktijkcursus Videotraining Visuele Antropologie voor 15 studenten. In de reguliere module nemen alle studenten deel aan een masterclass fotografie onder leiding van het bekende fotografenechtpaar Hans en Laura Samsom. De films die voortkomen uit de training en ingebracht worden in de themamodule, kunnen wellicht worden vertoond op het BeeldvoorBeeld-festival in juni 2010! De studenten krijgen hun technische training op het gebied van camera’s, software en hardware, van het door de UvA gecontracteerde bedrijf Vista Far Reaching Visuals onder leiding van Jean Hellwig, die zelf Antropologie aan de UvA heeft gestudeerd. Kleinen is blij dat de visuele antropologie aan de UvA een kleine wederopstanding beleeft, maar hij heeft eigenlijk nog veel grotere ambities: ‘Ik zou meer modules willen aanbieden, die worden verzorgd door een aantal docenten. Daarnaast zou een bijzondere leerstoel Visuele antropologie heel mooi zijn, dan zouden we pas écht power kunnen ontwikkelen.’



